Rozebrali jsme, zdali jsou vegani opravdu zdravější a žijí déle.
vol. II

#55 ROSTLINNÁ STRAVA: jsou vegani zdravější?

V nové epizodě IMV Podcastu jsme rozebrali, zdali jsou vegani opravdu zdravější a žijí déle.

Poslechnout

Po předminulém dílu IMV Podcastu o carnivore dietě jsme se tentokrát rozhodli podrobně rozebrat i téma rostlinné stravy, která je na spektru výživových stylů na opačném konci. V úvodu jsme si definovali rostlinnou stravu a jednotlivé rozdíly mezi vegany, vegetariány a flexitariány. Následně jsme si podrobně rozebrali otázku, zdali jsou vegani zdravější a žijí déle, jak je velmi často prezentované na sociálních sítích. Vysvětlili jsme si proto problematiku epidemiologických studií a healthy user bias a rozebrali ty nejznámější studie, jako je např. americká Adventist Health Study, britská The Health Food Shoppers Study, The Oxford Vegetarians Study i tzv. China study a mnoho dalších. Dále jsme diskutovali zdravotní rizika konzumace červeného masa a rozdíl mezi libovým masem a průmyslově zpracovanými masnými výrobky, jako jsou např. uzeniny. 

V další části podcastu jsme se věnovali nejznámějším anekdotálním důkazům, které šíří miliony nekritických příznivců veganské ideologie po celém světě včetně např. známého interpreta Mobyho. Tato tvrzení nám na fotkách svalnatých býků a koní říkají, že všechna nejsilnější zvířata na světě jsou vegani, anebo že vyšší primáti jako naši nejbližší příbuzní jsou také vegani. Jak je to doopravdy? V poslední části jsme řešili vhodnost použití veganských a vegetariánských diet u rizikových skupin populace, jako jsou těhotné a kojící ženy, děti a senioři a následně také vliv rostlinné stravy na sportovní výkon. 

Na konci epizody jsme již tradičně věnovali prostor Vašim dotazům v rubrice Q&A, kde jsme tentokrát zodpověděli dotazy na to, zdali má ketodieta pozitivní vliv na freediving, a jak se pozná průmyslově zpracovaná potravina. 

Epizodu najdete na našem YouTube kanálu a na všech podcast platformách. Pokud se Vám dnešní díl líbil a chcete podpořit naši tvorbu, nakupte na webu Mixit.cz se slevovým kódem IMV, lajkujte video, pište komentáře a sdílejte náš podcast na sociálních sítích! Děkujeme exkluzivnímu partnerovi IMV Podcastu společnosti MIXIT za podporu vědecky podložených informací o výživě a zdravém životním stylu! 

Stejně tak budeme rádi, pokud se zúčastníte našich certifikovaných celodenních kurzů v Praze a v Brně anebo našich živých on-line webinářů. Jejich kompletní seznam, bližší informace a registrace najdete na našem webu imv.cz v sekci akce. 

Najdete nás

Partner podcastu

Exkluzivním partnerem IMV Podcastu je společnost Mixit, která je nejznámějším českým výrobcem müsli, oříšků a mnoha zdravých potravin, které jsou vyrobené z kvalitních surovin.

Prostřednictvím podpory IMV Podcastu chce Mixit přinášet nejen svým zákazníkům objektivní a podložené informace o výživě a zdravém životním stylu.