Lepek a pšenice patří v posledních 10 letech mezi nejvíce démonizované složky potravin.
vol. II

#28 Lepek a pšenice: zalepí nám střeva?

Lepek a pšenice patří v posledních 10 letech mezi nejvíce démonizované složky potravin.

Poslechnout

Přestože v nedávné době již největší bezlepková hysterie naštěstí začala opadat, stále se můžeme v médiích i na sociálních sítích setkat s extrémními tvrzeními na adresu lepku a pšenice. Proto jsme se rozhodli toto téma pro Vás komplexně rozebrat v IMV Podcastu!


V novém díle našeho podcastu jsme si nejprve vysvětlili, co to lepek ve skutečnosti vůbec je a jaké druhy lepku najdeme v různých obilovinách, následně jsme se konkrétně podívali na to, jak v nedávných letech přispěly celosvětově známé osobnosti k šíření bezlepkové hysterie, probrali jsme všechny nejznámější nemoci, patologie a syndromy spojené s konzumací lepku a pšenice, vynesli “bezlepkový verdikt” o tom, pro kolik lidí v populaci má skutečně význam lepek a pšenici z jídelníčku vyřadit a jaký vliv má vyřazení lepku na naše zdraví, sportovní výkon i hubnutí. Dále jsme velmi detailně rozebrali 6 nejznámějších mýtů o lepku a pšenici, jako je např. otázka zvýšené propustnosti střev, zalepení našich střev anebo (ne)přirozenosti konzumace lepku ve výživě člověka. V poslední části jsme pak probrali i kvalitu pečiva a vysvětlili, že skutečně není pečivo jako pečivo, a vysvětlili si význam pečiva i jako důležitého zdroje vlákniny. 

Tato a ještě další zajímavá témata najdete v novém díle IMV Podcastu! Na konci epizody jsme již tradičně věnovali prostor Vašim dotazům v rubrice Q&A, kde jsme tentokrát rozebrali dotazy na kloubní výživu, vliv kreatinu na jaterní testy a vhodnost suplementace vit. C pro kuřáky. 

Epizodu najdete na našem YouTube kanálu a na všech podcast platformách. Pokud se Vám dnešní díl líbil a chcete podpořit naši tvorbu, nakupte na webu Mixit.cz se slevovým kódem IMV, lajkujte video, pište komentáře a sdílejte náš podcast na sociálních sítích!

Najdete nás

Partner podcastu

Exkluzivním partnerem IMV Podcastu je společnost Mixit, která je nejznámějším českým výrobcem müsli, oříšků a mnoha zdravých potravin, které jsou vyrobené z kvalitních surovin.

Prostřednictvím podpory IMV Podcastu chce Mixit přinášet nejen svým zákazníkům objektivní a podložené informace o výživě a zdravém životním stylu.